banovce.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Bánovce

Zdravie

Kubánski špecialisti školia slovenských lekárov ako liečiť syndróm diabetickej nohy

BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Medicínski experti z Kuby už sú na Slovensku a tento týždeň začínajú školiť slovenských lekárov ako aplikovať unikátnu liečbu pacientom so syndrómom diabetickej nohy. Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, v pondelok ich za účasti veľvyslankyne Kubánskej republiky na Slovensku Yamily S. Pity Montes prijala štátna tajomníčka MZ SR Andrea Kalavská. Liek Heberprot Pilotná fáza aplikácie lieku Heberprot sa začala vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, následne bude paralelne pokračovať aj v Univerzitnej nemocnici v Bratislave a vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. "Naším cieľom je, aby slovenskí pacienti dostali unikátnu modernú liečbu, ktorá im pri ich zdravotnom probléme môže významne pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav a kvalitu života. Máme záujem o to, aby bola táto liečba poskytnutá čo najširšiemu okruhu pacientov, ktorí splnia indikačné kritériá,“ uviedol medicínsky riaditeľ MZ Boris Bánovský. Kubánski experti budú niekoľko mesiacov supervízormi pri aplikácii tejto liečby, aby sa podľa rezortu zdravotníctva zabezpečila maximálna účinnosť vzhľadom na to, že sa podáva priamo do rany. Deblokácia kubánskeho dlhu Ochorenie "diabetická noha“ má na Slovensku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií viac ako osemtisíc diabetikov. Podľa odborníkov tento liek zvyšuje šancu na lepšie hojenie rán u pacientov s touto diagnózou. V súčasnosti sa liek používa vo viac ako 25 krajinách sveta a liečilo sa ním viac ako 150 tisíc pacientov. Slovensko bude prvou krajinou Európskej únie, ktorá začne používať tento liek. "Slovensko sa rozhodlo pre deblokovanie kubánskeho dlhu prostredníctvom lieku Heberprot s tým najlepším úmyslom - a to pomôcť pacientom s diagnózou diabetickej nohy, záujem o tento typ liečby má aj Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo aj informačné materiály o možnostiach liečby kubánskym liekom pre špecializované ambulancie," uzavrel rezort zdravotníctva. Viac k témam: diabetická noha, Ministerstvo zdravotníctva SR, zdravieZdroj: Webnoviny.sk - Kubánski špecialisti školia slovenských lekárov ako liečiť syndróm diabetickej nohy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kubánski špecialisti školia slovenských lekárov ako liečiť syndróm diabetickej nohy

Slovenské zdravotníctvo posiela v porovnaní so susedmi do databázy OECD najmenej údajov

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) - V porovnaní so susednými krajinami Slovensku chýba v databáze OECD Health Statistics najviac údajov. Upozorňuje na to v blogu analytik INEKO Dušan Zachar. Inštitút posudzoval vybraných 336 zdravotníckych ukazovateľov. "To znamená, že slovenské datasety v jednom z najpoužívanejších zdrojov dát pre medzinárodné porovnávanie zdravotníckych systémov majú spomedzi okolitých krajín najväčšie diery, sú najmenej kompletné," uviedol. Mnoho chýbajúcich údajov INEKO analyzovalo komplexnosť ukazovateľov od roku 2002 po aktuálne najnovšie dostupné údaje, ktoré sa vzťahujú k rokom 2014, respektíve 2015. "Zdravotnícke ukazovatele krajín V4 a Rakúska sme zatriedili do štyroch skupín podľa miery úplnosti dát v sledovanom období. Ukázalo sa, že spomedzi okolitých krajín má Slovensko v databáze OECD Health Statistics najviac indikátorov, pri ktorých údaje absentujú," upozornil Zachar. Ide o vyše stovku ukazovateľov (31 % z 336 sledovaných indikátorov). Najviac nedostupných indikátorov z porovnávaných krajín malo Slovensko až v šiestich z deviatich kategórií: Health Expenditure and Financing, Health Status, Health Care Resources, Health Workforce Migration, Health Care Utilisation, Health Care Quality Indicators. Zle nastavené výkazy Analytik dodal, že pre používanie dát na analytické účely je nevyhnutnosťou, aby boli v nepretržitom slede dostupné dostatočne dlhé časové rady údajov. "Z našej analýzy vyplynulo, že aj tu Slovensko zaostáva najviac. Len pri 41 % sledovaných ukazovateľoch boli dáta za Slovensko dostupné nepretržite v celom sledovanom období. Pri ostatných krajinách sa to týkalo väčšiny ukazovateľov, pričom v miere komplexnosti dát hrá prím Rakúsko a Maďarsko za ním príliš nezaostáva," informoval. Vysoká miera nedostupnosti dát môže byť podľa INEKO zapríčinená historickou zotrvačnosťou, absenciou jasnej predstavy, čo všetko je dôležité v zdravotníctve merať, a akým spôsobom dáta zbierať alebo neschopnosťou inštitúcií agregovať údaje, ktoré pochádzajú zo štatistických zisťovaní. "Taktiež to môže byť spôsobené zlým nastavením výkazov, kedy môže dochádzať k ich prekrývaniu alebo nedostatočnému záberu zistení prostredníctvom nich. Ďalšou príčinou môže byť i zlá alebo chýbajúca komunikácia medzi orgánmi a inštitúciami štátnej či verejnej správy," zhrnul Zachar. Viac k témam: OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, zdravotníctvoZdroj: Webnoviny.sk - Slovenské zdravotníctvo posiela v porovnaní so susedmi do databázy OECD najmenej údajov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenské zdravotníctvo posiela v porovnaní so susedmi do databázy OECD najmenej údajov

Alergikom skomplikuje život nastupujúca peľová sezóna tráv

BANSKÁ BYSTRICA 20. mája (WebNoviny.sk) – Peľ tráv z čeľade lipnicovitých bude v najbližších dvoch mesiacoch patriť medzi najvýznamnejší alergén, ktorý dokáže spôsobiť nemalé ťažkosti ľuďom alergickým na peľ rastlín a drevín. „Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou,“ doplnila pre agentúru SITA hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravia (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Peľová sezóna brezy je v závere V uplynulom týždni na celom Slovensku dominoval peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých – jedle, smreka, borovice a peľ dubov. Peľová sezóna brezy je v závere a jej peľ sa vyskytoval v ovzduší už len ojedinele a aj to vo veľmi nízkych denných koncentráciách. Svojím vrcholom prešla už aj peľová sezóna ihličnanov. Denné koncentrácie ich peľu poklesnú a s nimi zmiznú aj žlté povlaky z našich parapetov či okrajov mlák. Zvýšili sa však denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých, ale dosahovali zatiaľ nízke koncentrácie, teda hladiny, ktoré zatiaľ neboli alergologicky významné. Štartuje peľová sezóna tráv Najvyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší v uplynulom týždni boli namerané v nedeľu v Banskej Bystrici a Žiline. Najkritickejšia peľová situácia bola 14. mája v Banskej Bystrici, keď celková denná koncentrácia peľu v ovzduší dosiahla 655 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, pričom dominoval peľ borovicových drevín. Dosť peľu bolo aj v ovzduší Žiliny a okolia. „Pribudol peľ pŕhľavovitých rastlín a výraznejšie štartuje peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých. Okrem peľu už uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval aj peľ duba, buka, javora, platanu, jaseňa, pagaštanu, orecha, bazy, skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku. Viac k témam: alergie, zdravieZdroj: Webnoviny.sk - Alergikom skomplikuje život nastupujúca peľová sezóna tráv © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Alergikom skomplikuje život nastupujúca peľová sezóna tráv

Ministerstvo zdravotníctva kladie dôraz na prevenciu, pre pacientov chystá viac prehliadok

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) - Pacienti by mali mať k dispozícii širší rozsah preventívnych prehliadok. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR totiž chystá zmeny. Týkať by sa mali všeobecných lekárov a stomatológov. Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, avizované novinky sú súčasťou pripravovanej legislatívy. Rozšírenie bezplatnej prevencie Širší rozsah prevencie bude k dispozícii deťom aj dospelým. U ľudí starších ako 15 rokov pribudne možnosť bezplatnej prevencie formou pečeňových testov. U stomatológa bude súčasťou preventívneho vyšetrenia prehmatanie uzlín, deti budú mať zase nárok na ošetrenie zubnej skloviny fluórom. "Chceme rozšíriť rozsah preventívnych prehliadok, ktoré majú ľudia k dispozícii v rámci verejného zdravotného poistenia. Včasná prevencia je dôležitou kontrolou zdravia a pri prípadnom ochorení pomáha k jeho včasnému podchyteniu a následne úspešnej liečbe. Vyšetrenia, o ktoré plánujeme rozšíriť súčasný rozsah preventívnych prehliadok, pomôžu k včasnému zachyteniu diagnóz ako sú napríklad rakovina pečene či ústnej dutiny,“ uviedol minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Prehliadky využíva málo poistencov Rezort plánuje priniesť preventívne prehliadky ako vyšetrenie alanínaminostransferázy ALT (pečeňové testy), ktoré by mali prispieť k včasnému záchytu pečeňových ochorení, či palpačné vyšetrenie regionálnych lymfatických uzlín. Presnejšiu špecifikáciu ministerstvo navrhuje aj pri preventívnej prehliadke ústnej dutiny u detí a dorastu, a to pri potrebe ďalšieho ošetrenia preventívneho alebo invazívneho charakteru, ktoré zistí lekár pri prehliadke – navrhuje sa remineralizácia skloviny. Poistenci majú možnosť v súčasnosti absolvovať preventívne prehliadky plne hradené z verejného zdravotného poistenia u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubného lekára, gynekológa a pôrodníka, urológa či gastroenterológa. "Túto možnosť dlhodobo využíva pomerne málo poistencov. Je na zodpovednosti každého, aby v záujme svojho zdravia preventívne prehliadky nezanedbával. Jednotlivé zdravotné poisťovne ponúkajú poistencom aj širší rozsah prehliadok," konštatovalo ministerstvo zdravotníctva. Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, preventívne prehliadkyZdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo zdravotníctva kladie dôraz na prevenciu, pre pacientov chystá viac prehliadok © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ministerstvo zdravotníctva kladie dôraz na prevenciu, pre pacientov chystá viac prehliadok

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Generálny prokurátor Čižnár podal návrh na rozpustenie Kotlebovej strany
Zdravotné poisťovne by mohli poskytovať zľavy z poistného, navrhujú Beblavý a Mihál
Vedci konečne vyriešili záhadu, prečo plameniaky stoja na jednej nohe
Britská polícia a armáda zasahujú v Trafforde v oblasti Veľkého Manchestra
Ariana Grande po útoku v Manchestri prerušila európske turné
V Moskve ocenili najlepších hokejistov sezóny v KHL, železným mužom Jan Kovář
Kubánski špecialisti školia slovenských lekárov ako liečiť syndróm diabetickej nohy

Recept dňa

Mliečny punč

4 kocky cukru
2 pomaranče (alebo citróny)
4 dl mlieka
4 cl rumu (alebo koňaku)

Nad mliekom trite kocky cukru o dobre umytú kôru pomaranča (citróna), až kým nenasiaknu kôrou. Potom ich nechajte aj s mliekom zovrieť. Preceďte do nahriateho pohára a prilejte destilát (rum, koňak).

Dobrá rada

Proti páleniu záhy

Postrúhajte menší zemiak a vytlačte z neho šťavu. Zmiešajte ju s 1 dl vlažnej vody. Pite ráno nalačno, aspoň 2 týždne.

Stavebník

Princíp údenia v udiarni

Pomalým horením niektorých druhov dreva vzniká dym so stovkami látok, ktoré okrem iného ovplyvňujú bielkoviny v mäse a v ostatných potravinách a tým spomaľujú ich rozklad.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Bánovce nad Bebravou - Brezolupy, Dolné Naštice, Dolné Ozorovce, Horné Ozorovce, Miezgovce, Pečeňany, Rybany, Ruskovce, Uhrovec, Veľké Držkovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang